בית שאן העתיקה, עמק המעיינות והגלבוע

תוכן עניינים

סיור זה ייקח אותנו לאחד המקומות הפחות מוכרים על מפת התייירות הישראלית- איזור עמק המעיינות. המשתתפים בסיור יחוו ויכירו מגוון רחב של נושאים המחברים בין אדם לטבע, בין היסטוריה בת 2000 שנים לבין פרוייקט העתיד של מדינת ישראל . וכל זאת, כאשר אנו עטופים בנוף עצמתי ובשיא פריחת האירוסים בגלבוע.

אירוס הגלבוע- פרח נדיר הצומח רק בישראל. מגיע לשיא פריחתו באמצע- סוף מרץ

תאריך הטיול: אמצע- סוף מרץ 2018. יתפרסם בהתאם לעונה

לוחות זמנים
09:00- נפגש במצפה דובי וערן שמיר ונתחיל את היום עם תצפית נפלאה על עמק המעיינות, נשמע את סיפורם הטראגי של האב ובנו אשר נפלו במערכות ישראל ונבצע סקירת רקע על האיזור וההבטים השונים שלו.
משם נמשיך בנסיעה לכיוון מלכישוע- מוסד מופלא אשר תומך בנגמלים מסמים, תוך שהוא מכשיר אותם לחיים נורמטיביים ומעניק להם כלים לחזור ולהשתלב בחברה. משם נצא לצעידה במסלול יפהפה הכולל את ריכוז האירוסים הגדול ביותר על הגלבוע, כמו גם אלפי פרחים מסוגים שונים, ונשתכר מהמראות, הריחות, והאוויר הצלול (לטעמי זהו מסלול הפריחה היפה ביותר בארץ, ואנו נגיע אליו בשיא הפריחה!).

10:30- לאחר הצעידה בין האירוסים נשוב לרכבים וניסע לסיור בחוות הרוח של מעלה גלבוע, שם מייצרים אנרגיה ירוקה תוך שימוש בטורבינות רוח עצומות הפרושות על רכס הגלבוע. נכיר את היתרונות והחסרונות של שיטה זו, ונזכה גם להצצה לאחד מהפרוייקטים הגדולים ביותר של משרד התשתיות בשנים האחרונות- פרוייקט "האגירה השאובה"- בו מפיקים חשמל הידרואלקטרי בעזרת כוח המים.

12:30- בתום הביקור בחוות הטורבינות נרד מרכס הגלבוע וניסע אל עבר גן לאומי בית שאן (חניה בשפע ובחינם) ונעשה הפסקת צהריים בשולחנות הפיקניק הפזורים מסביב. לאחר מכן ניכנס לאחד מאתרי העתיקות המרשימים ביותר בארץ, ונכיר ונטייל בעיר הרומית העתיקה- סקיתופוליס, הכוללת את התיאטרון השמור ביותר בארץ, בית המרחץ בגדול ביותר בארץ, רצפות פסיפס יפות, לטרין (בית שימוש) מרשים במיוחד, שדרת העמודים המפורסמת ברחוב סילוואנוס ועוד. נוכל גם להתרשם מתוצאותיה של רעידת האדמה האדירה אשר החריבה את כל איזור הצפון בשנת 749 לספירה, פגעה קשות בבית שאן, ותרמה לאחד מהשינויים הפוליטיים הדרמטיים והגדולים ביותר במזרח התיכון.

התיאטרון היפהפה בעיר העתיקה של סקיתופוליס (בית שאן)

שעת סיום משוערת: 15:00

פרטים מנהלתיים
– הגעה– יש לכתוב ב"ווייז"- מצפה דובי וערן שמיר.
שימו לב! בסופ"ש (שישי+ שבת) תתקיים צעדת הגלבוע ועל כן, מי שמגיע מכיוון המרכז ועובר בצומת יזרעאל/ צומת נבות, צריך להקפיד לנסוע על כביש מס' 71, עד לבית שאן, שם להתחבר לכביש מס' 90, ומשם לנסוע דרך כביש מס' 667 עד למצפה.
להלן קישור למפה הרלוונטית: דרכי הגעה למצפה דובי וערן שמיר.
ליוצאים מתל אביב ייקח כשעתיים להגיע למקום, בנסיעה פשוטה וללא פקקים. מותר לכם לצאת 15 דקות מוקדם יותר ולהתבשם מהנוף המשכר שבמצפה (טיפ קטן- כבר למרגלות המצפה תוכלו למצוא קבוצות אירוסים, מרבדי פשתה ורודים, דמומית ארם צובא, עריוני ועוד).
– מזג האוויר בתקופה זו בדרך כלל מזג האוויר אביבי ונוח, אולם תמיד יש אפשרות לטפטופים ויש להתארגן בהתאם.
– מים ומזון באחריות המשתתפים. לא תתקיים ארוחת בוקר מסודרת ועליכם לבוא כבר "על בטן מלאה".
– הפסקת צהריים תתקיים במהלך הטיול בצורה מסודרת על גבי שולחנות וספסלי פיקניק וכל אחד יאכל את מה שהביא עימו מהבית (אתם מוזמנים להביא כריכים, תרמוס עם קפה/ תה, פירות, סלטים וכו').
– לבוש– יש להביא בגדים נוחים להליכה, בדגש על "שיטת הבצל", כולל נעליים מתאימות (המסלול עשוי להיות מעט בוצי או לפחות לח בתקופה זו). מומלץ להביא גם מעיל קל ומטריה (שמקסימום יישארו ברכב).
– ציוד מומלץ– ליטר וחצי מים לאדם (ניתן למלא מים במהלך הדרך), כריכים לצהריים, כובע, משקפי שמש, נעליים נוחות להליכה, מצלמה, מעיל קל, מטריה.
– עלות– 120 ש"ח. תשלום במקום.
– המחיר לא כולל את עלות הכניסה לגן הלאומי בית שאן, והיא תשולם במקום ע"י המשתתפים: 28 ש"ח למבוגר, ו-14 ש"ח לאזרחים וותיקים ולילדים. לבעלי כרטיס "מטמון" הכניסה בחינם.

– מספר המקומות מוגבל– ההשתתפות הינה בהרשמה מראש בלבד.

– לפרטים נוספים ולהרשמה יש לשלוח מייל חוזר עם שם המשתתפים+ מס' טלפון נייד לצורך עידכונים של הרגע האחרון במידת הצורך:     hanirkod1@gmail.com
שלכם,
נעם סלע-  052-4525474.

מגוון היעדים שלנו

אירופה, אסיה התיכונה והקווקז
דרום אמריקה
טיולים בארץ
איחוד
האמירויות
מרכז אמריקה
Call Now Button דילוג לתוכן