טיול מאורגן לאזרביג'אן

תוכן עניינים

טיול מאורגן לאזרביג'אן

פירוש השם אזרביג'אן הינו "ארץ האש", ואכן, טיול מאורגן לאזרביג'אן "מדליק" בצורה יוצאת דופן. אזרביג'אן הינה מדינה מוסלמית שיעית, ועל כן עשויה להשמע בתחילה לחלק מקהל הישראלי כמקום מאיים. האמת רחוקה מאד מכך. אזרביג'אן הינה מדינה שלווה ובטוחה, המקיימת יחסים קרובים עם מדינת ישראל, יש בה אוכל נפלא, תרבות עתיקת יומין, שילוב בין מזרח למערב ובין ישן לחדש, וליברליות רבה (לדוגמא, בחודש הרמדאן, כל המסעדות פתוחות, ניתן לשתות אלכוהול וכל האתרים פתוחים ומזמינים).
באקו הינה אחת הערים הנעימות, המעניינות ואף המפתיעות והיא תשמש כעוגן של הטיול.


אטרקציות מרכזיות למטיילים באזרביג'אן

באקו


עיר הבירה התוססת של אזרביג'אן נותנת מענה מושלם למי שזמנו קצר אך עדיין חפץ בחוויה תיירותית איכותית ומגוונת. במרחק של 3 שעות טיסה (ישירה) מישראל, שוכן שדה תעופה מודרני ונעים המקבל את פני הבאים. ניתן לשהות בבאקו במשך 3-5 ימים ובמהלכם לטייל בעיר ולהכירה לעומק (יש המון מה לראות, ובעיקר לחוש), וכמובן, לצאת לסיורי יום בקרבת מקום.

אתרים מומלצים בבאקו

מוזיאון השטיחים

השטיחים האזריים נמצאים בראש רשימת השטיחים איכותיים בעולם (בצוותא עם עוד מספר מצומצם של תרבויות), ומוזיאון השטיחים בבאקו הינו יפה ומרשים בצורה בלתי רגילה. המבנה עצמו בנוי בצורת שטיח מגולגל והוא מהווה אטרקציה בפני עצמו.

מוזיאון השטיחים, באקו, טיול מאורגן לאזרביג'אן

העיר העתיקה של באקו

שיטוט בתוך העיר העתיקה של באקו, מוקפת החומה, הינו נעים מאד ובמהלכו ניתן לבקר בסמל המפורסם של העיר- מגדל הבתולה; באחד מהחאנים הגדולים אשר ניצבו בעיר בעת היותה ציר מעבר חשוב על דרך המשי; מוזיאון הספרים המיניאטוריים; חנויות העתיקות; אחד מני דוכני הסמוברים הרבים הניצבים בכל פינה; ופשוט להנות מהאווירה הנעימה המאפיינת ערים עתיקות.

רחוב ניזאמי

המדרחוב הראשי והתוסס על באקו, ובו מסעדות, בתי קפה, חנויות יוקרה, פסלים, ואווירה ליברלית אשר לא נופלת מאירופה.

מרכז התרבות על שם היידר אלאייב

פנינה ארכיטקטונית אשר עוצבה על ידי מעצבת העל זאהה חדיד. בתוכו ניתן למצוא שלל יצירות אמנות, החל מאוסף בובות ייחודי, פסלים, ציורים, וגם תערוכה המוקדשת לנשיאה הראשון של אזרביג'אן- היידר אלאייב, לאחר שהשיגה עצמאותה מבריה"מ.

מרכז התרבות, באקו, טיול מאורגן לאזרביג'אן

הים הכספי

מומלץ לצאת לטיול לקראת שקיעה על הטיילת של באקו, לאורך הים הכספי, ולראות כיצד העיר משנה את תפאורתה, עת נדלקים שלל אורות במגדלים המודרניים. בעיקר בולטים במקום מגדלי הלהבה- סמלה הבולט ביותר של באקו המודרנית- 3 מגדלים המשמשים.

פארק הזכרון

מול מגדלי הלהבה נמצא פארק קטן המשקיף על הים הכספי, והוא מוקדש לזכרם של תושבי אזרביג'אן אשר נהרגו במהלך המאבקים המזויינים מול בריה"מ ובהמשך מול ארמניה (במלחמה על חבל נגורנו- קרבאח). הפארק נעים, מוצל ברובו, ומספק תצפית יפה על העיר.

טיולי יום מחוץ לעיר באקו

שמורת גובוסטאן

עשרות פטרוגליפים (ציורי סלע) מרשימים פזורים ברחבי השמורה, ושם גם פיתח החוקר הנורבגי תור היירדיל את התיאוריה שלו כי מקורם של הויקינגים הינו באזרביג'אן (תיאוריה מעניינת עם כמה סימוכין, אם כי כנראה שלא נכונה).
– סמוך לשמורת גובוסטאן ניתן לבקר באיזור העשיר ביותר בעולם בהרי בוץ (מעין גבעות הפולטות בוץ חם המפעפע מתוך האדמה).

מקדש האש

הדת הקדומה של אזרביג'אן הייתה הדת הזורואסטרית (הנביא הגדול של הדת היה זרתוסטרא), ובמרכזה עומד הפולחן לאש. במקדש האש ניתן לחוות ולהכיר את הסיפור המעניין של הזורואסטרים.

הר האש

אזרביג'אן עשירה בגז טבעי וכאן ניתן לראות כיצד אש פורצת מהאדמה, על בסיס הגז הטבעי הנמצא במעמקים.

מגדלי הלהבה, סיור מאורגן לבאקו, אזרביג'אן

חצי האי אבשרון

באקו הייתה אחת מספקיות הנפט הגדולות ביותר בעולם בתחילת המאה ה-20 (משפחת נובל המפורסמת הרוויחה כאן חלק ניכר מההון שלה), וכאן ניתן לראות עשרות משאבות נפט ("חרגולים") אשר עובדות ללא הפסקה ושואבות את הזהב השחור ממעבה האדמה.

העיירה היהודית האחרונה בעולם

במרחק של כ-3 שעות נסיעה צפונה מהעיר באקו ניתן להגיע לעיר בשם גובה, ובסמוך אליה, מעבר לנהר, נמצא הפרבר היהודי שלה. יש המכנים פרבר זה, ובו כמה מאות בתים, "העיירה היהודית האחרונה", היות שכל התושבים שם הינם יהודים (ייחודיות אשר לא קיימת בשום מקום אחר בעולם מחוץ לישראל). הסיפור של הקהילה היהודית המקומית, ושל יהודי הקווקז בכלל, הינו מעניין מאד והמקום בהחלט שווה ביקור.

חינאליק

במרחק של כ-5 שעות נסיעה צפונה מבאקו ניתן להגיע למרגלות הקווקז, לכפר נידח ומקסים בשם חינאליק. הדרך יפהפיה, ניתן לראות את עדרי הכבשים והעיזים אשר עושים דרכיהם לכרי הדשא המוריקים של צפון המדינה, כאשר הם מובלים על ידי רועה מקומי ונשמרים מכל כיוון על ידי הכלבים הקווקזים המגודלים.

שקי

מספר שעות נסיעה מערבה מהעיר באקו, לכיוון הגבול עם גיאורגיה, שוכנת העיר שקי ובה נמצא ארמונו העתיק של אחד השליטים המקומיים, ובו ציורים יפהפיים על גבי התקרה והקירות, וחלונות עם זכוכית צבעונית שעוצבו בעבודת אומנות בשם "שובאקה".
– סמוך לשקי ניתן להגיע לכפר קטן בשם קיש, ובו כנסיה אלבנית עתיקה המעדיה על המורשת המגוונת שהתקיימה באיזור.
– בין באקו לשקי ניתן לעצור בביקורים בערים שמאחי, גבלה, גנג'ה ועוד.

לסיכום


טיול מאורגן לאזרביג'אן נותן תמורה גבוהה במיוחד לזמן ולכסף. מי שיעדיף טיול מאורגן לארזביג'אן יוכל להקדיש לנושא כ-8 ימים ובכך לכסות את מרבית נקודות העניין. מי שיעדיף טיול מאורגן לבאקו, יוכל להסתפק ב-4-5 ימים, וכך לכלול הן טיול עומק בתוך באקו עצמה, וכן יציאות לנקודות עניין הנמצאות בקרבתה של באקו.

הצעות למסלולי טיול מאורגן באזרביג'אן


המסלול הקלאסי (8-9 ימים)

(ליד כל יעד מצויינת בסוגריים כמות הימים הממוצעת הנדרשת לשהיה במקום, הכוללת את ההגעה+ השהיה בכל מקום)

באקו (2); שמאחי+גבלה+ שקי (2); חזרה לבאקו (1); שמורת גובוסטאן+ מקדש האש+ חצי האי אבשרון (1); גובה+ חינאליק (1-2); חזרה לבאקו וטיסה הביתה (1)

הצעות למסלולי טיול מאורגן בבאקו והסביבה (4-5 ימים)

הגעה לבאקו והתארגנות (1); סיור מעמיק בעיר (1-2); שמורת גובוסטאן+ מקדש האש+ חצי האי אבשרון (1); גובה (1-2); חזרה לבאקו וטיסה הביתה

 

מגוון היעדים שלנו

אירופה, אסיה התיכונה והקווקז
דרום אמריקה
טיולים בארץ
איחוד
האמירויות
מרכז אמריקה
Call Now Button דילוג לתוכן