טיול מאורגן לאיסלנד

תוכן עניינים

טיול מאורגן לאיסלנד

הדגש המרכזי למי שיוצא לטיול מאורגן לאיסלנד הינו חוויית הנופים והתחושה של הסתובבות במעבדה גיאולוגית חיה, בה ניתן לראות ולהכיר חלק מן התהליכים המעצבים את כדור הארץ. הרי געש, כיפות קרח, תנועות הלוחות הטקטוניים, הפרדות יבשת צפון אמריקה מאירו-אסיה, לגונות קרחוניות ועמקים קרחוניים, התפרצויות געשיות תת ימיות, מפלים בלי סוף, שדות לבה, מכתשים, שדות גיאותרמיים, גייזרים ועוד.
שווה לקחת בחשבון כי טיול מאורגן לאיסלנד כרוך במאמץ פיזי ובהליכות רבות מן המקובל. טיול מאורגן לאיסלנד בהחלט מתאים לרוב המוחלט של האוכלוסיה, גם לאנשים מבוגרים, אך ההנחה היא שמדובר במטיילים בעלי בריאות ממוצעת תקינה. הצעירים שביננו יוכלו לשלב גם טרקים והליכות רציניות יותר, אשר אינן תוזכרנה כאן.
טיול מאורגן לאיסלנד יחל ויסתיים ברייקיאוויק, עיר הבירה של איסלנד, אך ניתן להתאים את סדר הביקורים באתרים על פי הנוחות, ואין המלצה לסדר מסויים.
להלן פירוט האטרקציות המרכזיות למטיילים והאתרים המרכזיים בהם מומלץ לבקר בטיול מאורגן לאיסלנד.

עמודי בזלת משושים, טיול מאורגן לאיסלנד

רייקיאוויק


טיול מאורגן לאיסלנד יתחיל בבירתה של איסלנד הנמצאת במרחק של 45 דקות נסיעה משדה התעופה הראשי של המדינה בקפלאוויק. רייקיאוויק הינה עיר קטנה ונוחה מאד להסתובבות ברגל. ניתן להתחיל הסיור בכנסיה המפורסמת המתנשאת מעל מרכז העיר, ואז לרדת ברחוב הנעים ולהנות מהאווירה הנעימה והשקטה ברחובות. שווה לבקר גם בכיכר שמול בניין הפרלמנט, באגם הנחמד שמאחוריו, וללכת לחפש את סלע האלפים (ELF) הממחיש את אמונתם של האיסלנדים בפיות, טרולים ויצורים קסומים.
באיזור המפרץ ניתן להכנס להארפה- בניין התרבות המפורסם המעוצב בצורה של משושים, לאכול מרק חם, ולצאת לשיט לאי הפאפינים לצפות בציפורים המקומיות. מי שזמנו בידו יוכל גם לעשות סיור גרפיטי בין הבניינים שבאיזור.

משולש הזהב


חובה על כל טיול מאורגן לאיסלנד לבקר בשלושה אתרים הנמצאים קרוב אחד לשני, וקיבלו את השם "משולש הזהב":

ת'ינגוואטליר 

מקום מושבו של הפרלמנט הראשון באירופה. שם גם ניתן לראות את השפעת תזוזת הלוחות הטקטוניים והתרחקות יבשת אירופה מאירו-אסיה.

גייזר

המילה הבין לאומית "גייזר", המתארת התפרצות של קיטור מים לוהטים מהאדמה בכל רחבי כדור הארץ, ניתנה על שמה של התפרצות המים המקומית הקרויה גייזר, המגיעה כאן לגובה של כ-20 מטרים.

גולפוס

מפלים עצמתיים הנובעים מהתחתרותו של נהר בקרקע הגעשית, ונשפכים על פני שתי מדרגות סלע בעצמה גדולה המעיפה רסס למרחק גדול.

טיפ!: בנוסף למזג האוויר ההפכפך המאפיין את המדינה, טיול מאורגן לאיסלנד עובר בהרבה מקומות בהם יש צורך לקחת מעיל גשם בכדי להתגונן מפני רסס המפלים. הקפידו להשאיר מעיל כזה בהישג יד. זה יהיה אחד הפריטים היותר שימושיים בטיול באיסלנד.

גייזר, טיול מאורגן לאיסלנד

חוואלוויר

שדה גיאותרמי עם קיטור הנובע מהאדמה, בריכת מים חמים שם כיף להתרחץ (בעיקר כשבחוץ קר וגשום), בוץ מבעבע, נביעות מים עשירים במינרלים הצובעים את האדמה בצהוב ובאדום. ההגעה לשם כרוכה בלעזוב את כביש מספר אחת, כביש הטבעת המקיף את איסלנד, וחציה דרך השטח בדרך נופית יפה.

אקוריירי

העיר השניה בגודלה באיסלנד יושבת על שפת פיורד יפהפה. שווה לצאת לטיול רגלי קצר בעיר ולבקר בגן הבוטני. זוהי נקודת התארגנות חשובה ובדרך כלל טיול מאורגן לאיסלנד יעצור שם בסופו של יום החציה של האי מדרום לצפון.

מפלי גודאפוס

"מפלי האלים" המרשימים קיבלו את שמם היות שלשם הושלכו האלילים הפגאניים המקומיים לאחר שהתושבים המקומיים החליטו להמיר את דתם לנצרות.

אגם מיוואטן

האגם הינו תוצר של התפרצות געשית אשר גרמה לסכירה של נהר, והמפגש בין המים לבין זרם הלבה יצר סדרת מכתשים עגולים מושלמים. בסביבתו של האגם ניתן לבקר בשדה לבה יפהפה בשם קראפלה, להגיע לתחנת כוח המפיקה אנרגיה כתוצאה מהפעילות הגעשית הקרובה לפני האדמה באיסלנד, להגיע אל דימבורגיר- אתר געשי אשר מזכיר בצורתו טירות שחורות, סדק באדמה אשר בקרקעיתו בריכם מים חמים (שם צולמה אחת הסצינות המפורסמות של הסדרה "משחקי הכס", לוע של הר געש אשר במרכזו בריכת מים תכולים ועוד.
בקיצור- לא להחמיץ את האיזור.

הוסאוויק

עיירה היושבת על שפת הים ובה מוזיאון קטן אך מרתק אשר מתרכז בעיקר בלווייתנים. שם ניתן להכיר גם את ההיסטוריה העגומה של ציד הלווייתנים אשר למצער, נמשך גם היום. מהעיירה הוסאוויק ניתן לצאת לשיט לווייתנים.

טיפ!: שיט לווייתנים נשמע כמו משהו מדליק אך כדאי לקחת בחשבון שני דברים:
א. הים עשוי להיות רוגש
ב. אף אחד לא מבטיח שתראו יותר מאשר שביב זנב. התמונות שרואים בעלוני הפרסום, בו לווייתן חושף את כל הגוף שלו, הינן נדירות ביותר.

קניון אסבירגי

קניון מרשים בצורת פרסה, המקושר למיתולוגיה האיסלנדית המדברת על האל אודין אשר סוסו בעל 8 הרגליים הטביע במקום את צורת הפרסה.

קניון המשושים

אחד הקניונים היפים באיסלנד, המתאפיין בעמודי בזלת וצורות משושים יפות בצורה בלתי רגילה. ניתן לצאת במקום להליכה בת כשעה ברמת קושי בינונית, ואם נשאר זמן וכוח, ניתן להמשיך לשעה נוספת, הכוללת טיפוס על פסגת ההר המתאפיינת בצבעי חום ואדום לוהטים.

מעל קניון המשושים, טיול מאורגן לאיסלנד

מפלי דטיפוס

מפלים מהיפים ורבי העוצמה במפלי אירופה. שאונם נשמע למרחקים והרסס שלהם נראה למרחוק.

הר הגעש אסקיה

אסקיה נחשב לאחד המקומות היפים ביותר באיסלנד, אך כדאי לקחת בחשבון שההגעה לשם הינה בדרך ארוכה ומעט מחותחתת. מיועד לקשוחים שבכם.
טיפ: טיול מאורגן לאיסלנד בדרך כלל ימנע מלהגיע לאסקיה, אך אם זה דבר אשר מלהיב אתכם, בהחלט שווה להשקיע יום טיול נוסף ולהגיע לנקודת קצה זו.

 

קרחון ואטנאיוקוטל

זהו הקרחון הגדול באירופה וניתן לעלות אליו לטיול קצר של אופנועי שלג או של ג'יפים.

טיפ!: מי שכבר היה בלפלנד למשל וחווה מסע אופנועי שלג, ימצא את החוויה שכאן מעט חיוורת.

הלגונה הקרחונית

לגונה יפהפיה בה ניתן לשוט ברכב אמפיבי בין שברים עצומים של קרחון אשר התנתקו מהלשון הקרחונית הגולשת לתוך הלגונה. סמוך ללגונה נמצא "חוף היהלומים" אשר קיבל את שמו תודות לחתיכות הקרח אשר נסחפו מהלגונה הסמוכה אל חוף הים, ונראים כמו יהלומים ענקיים המעטרים את החוף.

הגעש לאקי

התפרצותו של הר הגעש לאקי בשנת 1783 נחשבת לאחת מההתפרצויות הגעשיות הקטלניות ביותר בהיסטוריה, וחוץ מלהשמיד כחמישית מאוכלוסייתה של איסלנד, יש התולים בה גם את הרעב הגדול באירופה באותן שנים, וכתוצאה מכך את סיר הלחץ החברתי- כלכלי שהתפרץ בצרפת וגרם למהפיכה הצרפתית כעבור 6 שנים. ביקור במרחבי לאקי וצעידה בתוך הפיסורה (סדק בקרום כדור הארץ) ממנה עלה חלק מן הלבה אשר כיסתה את כל האיזור, הינה חוויה נהדרת וייחודית. אתר נוסף אשר יעשיר את החוויה ונמצא בקרבת מקום הינו קניון הנוצות (רק שבשנת 2019 הוא נסגר לביקור, לאחר שהזמר הקנדי ג'סטין ביבר עבר על חוקי המקום ונכנס למקומות אסורים בעת שצילם כאן קליפ). אם הוא פתוח לביקור- אל תחמיצו.

חצי האי דירהוליי

כאן ניתן לבקר בחוף השחור עם משושי הבזלת הנאים, לצפות במושבה גדולה של פאפינים המקננים על הצוקים, ולבקר בעוד מספר מפלים (למשל- סקוגר).

סלפוס

עיר הנמצאת בין רייקיאוויק לבין דרום איסלנד ומהווה נקודת עצירה נוחה לצאת לסיורים לכיוון איי וסטמן, שמורת לאנדמאנאלוגר ועוד. בעיר עצמה ניתן ללכת לבריכה ציבורית מחוממת, ומעבר לחוויה הנעימה זו גם חוויה אנתרופולגית הפותחת צוהר לאחד המכשירים החברתיים המשמעותיים במדינה אשר רוב השנה קר בה, מה שמקשה על התושבים לצאת החוצה, להתרועע ולהכיר אנשים חדשים.

איי וסטמן

קבוצת איי וסמן נמצאים במרחק של כשעה שיט מהחלק הדרומי של איסלנד, שם ניתן להכיר את סיפור ההתפרצות הגעשית הגדולה בשנת 1973 אשר כיסתה חלקים גדולים מהאי ומהעיירה המקומית, לצפות באוכלוסיה גדולה של פאפינים המקננים במצוקים מעל הים, ולצאת לשיט יפה מסביב לאי.

שמורת לאנדמאנאלוגר (Landmannalaugar)

שמורה צבעונית במיוחד המתאפינת במעיינות חמים, שדה גיאותרמי קטן, פסגות מושלגות ופסיפס של סלעים בשלל צבעים. מומלץ לעשות סיור רגלי מעגלי בן כשעתיים, ברמת קושי בינונית.

 

לסיכום


טיול מאורגן לאיסלנד יתן חוויה עוצמתית מבחינת נופים ומומלץ מאד לאוהבי הטבע. מי שמחפש יותר תרבות, קולינריה, מוזיאונים או פינוק, ראוי שיחפש במקומות אחרים.

הצעות למסלול טיול מאורגן באיסלנד
משך הזמן המומלץ עומד על 11- 14 ימים, כאשר כדאי לשלב בין נסיעות כביש לנסיעות שטח. הנוסעים בשטח חיייבים לזכור שיש צורך ברכבים המותאמים לכך (כולל אוטובוס שטח) וחייבים לוודא שהרכב שמעמידים לרשותם הולם את תנאי הדרך.
כיוון הנסיעה וסדר הדברים קצת פחות משמעותיים וניתן להפגין גמישות בנידון. למרות שבטיול של שבועיים לא ניתן לראות הכל (תמיד יש עוד מפל/ נהר/ הר געש), זה בהחלט זמן מספק אשר ייתן את התמונה הכוללת של המקום. טיול מאורגן באיסלנד הוא בהחלט אופציה נבונה היות שבניגוד למקומות אחרים בעולם בהם ניתן "לזרום" ממקום למקום, באיסלנד חשוב להיות הרבה יותר מדוייק ולהכיר היטב לא רק את שמות המקומות אלא גם את תנאי הדרך.

מגוון היעדים שלנו

אירופה, אסיה התיכונה והקווקז
דרום אמריקה
טיולים בארץ
איחוד
האמירויות
מרכז אמריקה
Call Now Button דילוג לתוכן