מנזרי מדבר יהודה

תוכן עניינים

טיול למדבר יהודה הינו אחת מפסגות הטיולים בישראל, וזאת משום שמדבר יהודה, בניגוד לשמו, מהווה דווקא את אחד המקומות התוססים והחיים ביותר בארץ ישראל, והוא מכיל בתוכו מגוון אדיר של סיפורים ייחודיים:
מן הפן הטבעי הוא מהווה בית למינים רבים של צמחים ובעלי חיים ובו נחלים ומקורות מים רבים, וכמובן, מכיל תופעת טבע ייחודית בדמותו של ים המלח; מן הפן הגיאולוגי הוא מכיל בתוכו את המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם (בקע ים המלח/ השבר הסורי- אפריקאי); מבחינה דתית הוא היווה את מקום התהוותה של הנצרות (כאן הוטבל ישוע וכאן קמה תנועת נזירות משגשגת), כאן נכנס עם ישראל לארץ המובטחת לאחר 40 שנות נדודים בצאתו ממצרים וכאן פעלו נביאי ישראל, וכאן נמצאו המגילות הגנוזות; מבחינה היסטורית התרחשו במדבר יהודה אירועים חשובים כגון הסיפור של מצדה, כאן פעלו החשמונאים, הרומאים ועוד; וכאן פעלה חטיבת אלכסנדרוני במבצע האחרון במלחמת העצמאות ושחררה את מצדה ועין גדי (מבצע עובדה, מרץ 1949).

מנזר סנט גורג' "נולד" מתוך הסלע ומוקדש לאליהו הנביא ולסביו של ישוע

טיול למדבר יהודה עשוי לשלב נושאים רבים ומרתקים, ולהלן מספר נקודות עניין והצעה למסלולים באיזור:

הצעה לטיול בעקבות מנזרי מדבר יהודה

כיום איזור צפון מדבר יהודה, המשתרע בין ירושלים לצפון ים המלח ויריחו, הינו מעט שומם, אולם בעבר היה זה איזור שוקק חיים אשר היווה את אחד מצירי התנועה ומוקדי הפעילות החשובים ביותר באימפריה הרומית. כאן קמה ופעלה תנועת הנזירות האדירה החל מהמאה ה-4 לספירה ואיתה קמו למעלה מ-60 מנזרים אשר הפריחו את השממה. בסיור ייחודי זה נתחקה אחר עקבותיה של תנועת הנזירות, נבין איזה אירועים דרמטיים אשר התרחשו במרחק של אלפי קילומטרים, השפיעו על צמיחתה ומדוע דווקא מדבר יהודה הפך להיות יעד כה פופולרי. נתחקה אחר עקבותיהם של ראשוני הנזירים אשר הגיעו לאיזור ונבקר במנזרים אותם הם הקימו, כאשר מסביבנו צפויה פריחה של מדבר יהודה והנוף המיוחד והאופייני לאיזור.

תאריך הטיול: יתפרסם בהמשך

לוחות זמנים

08:15 – נפגשים במגרש החניה שמעל המנזר היפה ביותר בארץ- סנט ג'ורג'. מנזר יפהפה שהוקם לפני למעלה מ-1500 שנה השוכן על מצוקים מעל נחל פרת (קלט), ואשר כולל מבנים ומערות חצובות בסלע, בוסתנים פורחים, גשר אבן עתיק, והכל על רקע הגבעות היפות של מדבר יהודה. נתחיל עם תצפית מרשימה על המנזר ונשמע הרצאה אשר תפרוס את סיפור התהוותה של תנועת הנזירות בעולם הנוצרי, דרכה נבין מדוע היא פרחה דווקא במדבר יהודה, וכיצד היא הפכה לתופעה דתית/ חברתית/ כלכלית כה חשובה אשר השפיעה רבות על המרחב.
לאחר מכן נצא לסיור רגלי אשר יכלול את ההגעה למנזר, ביקור וסיור בתוכו (המנזר פעיל עד היום), שם נתרשם מחיי הנזירים, ונוכל גם לראות את המומיה החנוטה של אחד מאבות המנזר. ללא ספק אחד המנזרים היפים בארץ, אם לא היפה שבהם!

12:00– ביקור בקאסר אל יהוד- איזור המפגש בין הירדן לבין צפון ים המלח הינו מקום בעל חשיבות רבה הן ליהודים והן לנוצרים, ולמעשה הוא מהווה במידה רבה את מקום לידתו של עם ישראל ושל הנצרות: זהו האתר אשר בו נכנס עם ישראל לתוך הארץ המובטחת; זהו המקום בו הוטבל ישו ע"י יוחנן המטביל ובו נולדה הנצרות; כאן גם עלה אליהו במרכבות של אש השמיימה; וכאן ריפא אלישע את נעמן- שר הצבא של מלך ארם.

14:00– ביקור במנזר הקטן והיפה דיר חג'לה המפיץ ריחות קטורת נעימים ומואר בנרות שמן; נשמע את סיפורו של הנזיר גרסימוס ואת האגדה על האריה אשר ליווה אותו לכל מקום; נכיר את המאפיינים של מנזר אורתודכסי; ואולי גם נזכה לראות כיצד מכינים במקום עבודות פסיפס ססגוניות.

שעת סיום משוערת: 14:30

 פרטים מנהלתיים

  • מזג האוויר בד"כ נוח בתקופה זו.
  • מים ומזון באחריות המשתתפים. לא תתקיים ארוחת בוקר מסודרת ועליכם לבוא כבר "על בטן מלאה".
  • הפסקת צהריים מסודרת תתקיים על הספסלים ברחבה המוצלת בקאסר אל יהוד (אתם מוזמנים להביא כריכים, תרמוס עם קפה/ תה, פירות, סלטים וכו').
  • לבוש: חשוב מאד! במנזר סנט ג'ורג' מקפידים על לבוש צנוע (כלומר- אין לבוא במכנסיים קצרים או בגופיות). גם גברים צריכים לבוא במכנסיים ארוכים.
  • הגעה והתניידות על בסיס רכבים פרטיים. הכניסות לאתרים הינן ללא תשלום.
  • הסיור מתאים גם למשפחות וכרוך בהרשמה מראש. ההרשמה תכנס לתוקף רק לאחר התשלום (במזומן בלבד).עלות: תתפרסם בהמשך,
  • מספר המשתתפים מוגבל ויש להרשם מראש
  • הסיור במנזר סנט ג'ורג' כרוך בעליה/ ירידה מעט תלולה. הירידה איננה ארוכה (כ-10 דקות ירידה ו-15 דקות עליה), ואמנם על דרך סלולה ומאד נוחה, אבל כדאי לקחת זאת בחשבון. כמו כן נשלב מעט הליכה מסביב למנזר.
  • ציוד מומלץ: ליטר וחצי מים לאדם (ניתן למלא מים במהלך הדרך), כריכים לצהריים, כובע, משקפי שמש, נעליים נוחות להליכה, מצלמה.

 

נקודות עניין מרכזיות נוספות במדבר יהודה


מנזרים:
מנזר מרטיריוס (ובו רצפת הפסיפס עצומה ויפהפיה), מנזר אבתימיוס (עם בור המים הגדול ביותר בארץ), מנזר פארן (המנזר הראשון אשר הוקם על ידי ראשון הנזירים במדבר יהודה וממוקם בכניסה לשמורת עין פרת), מנזר מרסבה.

חלק מרצפת הפסיפס במנזר מרטיריוס

אתרים היסטוריים: מצדה, בית הכנסת העתיק בעין גדי (עם הקללה המסתורית על מי שיגלה את "סוד הקריה" החקוקה על רצפת הפסיפס), קומראן (והסיפור על כת האיסיים ומציאת המגילות הגנוזות), מוזיאון השומרוני הטוב וסיפורם יוצא הדופן של השומרונים.

אתרי טבע: ואדי קלט/ נחל פרת (כיום מומלץ לבקר בחלקו הצפוני בלבד), נחל דוד/ ערוגות בעין גדי, נחל אוג, נחל משמר, נחל צאלים, וכמובן- ים המלח.

ואדי קלט (נחל פרת)- מהנחלים העיקריים במדבר יהודה. זורם כל השנה

מגוון היעדים שלנו

אירופה, אסיה התיכונה והקווקז
דרום אמריקה
טיולים בארץ
איחוד
האמירויות
מרכז אמריקה
Call Now Button דילוג לתוכן